14 Mart 2013 Perşembe

PUL Macerası....

Bu gün kaderin cilvesiyle Ulus'ta buldum kendimi... Uzun süredir gitmek istediğim o kocaman PTT'ye gittim hemen. Giriş kattaki gişeden pul almak istediğimi söyledim. Memur hanıma "İnternette çok güzel pullar gördüğümü, onları nereden bulabileceğimi,farklı pullar istediğimi" söyledim.

Hanımın cevabı BİLMİYORUM, BİZDE BUNLAR VAR oldu. Ben daha da üsteleyerek "Burası PTTnin merkezi değil mi? Burada yoksa ben nerden alacağım? Bizim mahalledeki PTTlerde hiç olmuyor." dedim. Memure hanım " Buranın diğer PTTlerden farkı yok, sadece alanı büyük!" dedi....Tövbeeee.... PTT yetkililerine duyrulur, şikayet edilir bu konuşma....
Ben de 20 adet pul aldım, 20,20 tl ödedim. Hepsi aynı, basit bir pul!

Sonra PTTnin ücretsiz kartlarının olduğu standa gidip kart istedim, aldım. Onlar da güzel! Yeni yıl ve sevgililer günü temalı. Orada değişik pullar gördüm BUNLAR SATILIYOR MU? dedim. Adam, üst katta FİLATELİ de satıldığını söyledi. Çıktım üst kata, cennete düştüm sanki!!!! Harika pullar, zarflar... Sağolsun memure hanım da ilgilendi, zaten tek müşteriydim!

Aynı fiyata harika pullar! Ülkemizin yurt dışındaki reklamı açısından süper. Kendimi kültür elçisi hissettim yine!Atladım tabi BUNU DA ALCAM, BUNU DA ALCAM diye... Ama aklıma elimdeki 20 tane saçma sapan pul geldi! Bir umutla onları değiştirmeye aşağı indim, tabi MEMUR HANIM KABUL ETMEDİ!!! Ama siz bana burada satılmadığını söylediniz dedim. BURADA SATILMIYOR Kİ ÜST KATTA SATILIYOR DEDİ!!! ÇILDIRRRR!!!! Müdüre şikayet etmek geldi aklıma.... Boşveeer dedim....

Neyse yukarıdan da aldım bir o kadar pul... Ama aklım hala pullarda kaldı!!!

Evet yanlış görmediniz, buradaki pulları aldım! Emin olun gerçekleri çok daha şahane!! Yaldızlı, kabartmalı falan! Ülkemize layık!

O uyduruk pulları ne mi yaptım? Her karta bir uyduruk pul, bir karizmatik pul yapıştırıyorum :)). Zaten tanesi 1.10 tl, iki pul gerekiyor. Bu akşam 4 kart yazıyorum...

NOT: Filateli koleksiyon amaçlı olduğundan, pullar seri olarak satılıyor. Tek alamıyorsunuz. Ben de fiyatı yurtdışı kartına uygun olanları aldım, yoksa daha seçenek çook!

Bir yıllık pulumu aldım! Biraz sinirli olmakla beraber çok mutluyum!

Biri: KARADENİZ YEMEKLERİ, karalahana sarması, hamsi tava, mıhlama, turşu kavurma!
Diğeri: PTTnin 150. yılı anısına, osmanlı tarzı, otantik pullar.
Bir de: SALTANAT KAYIĞI seti aldım.

9 Mart 2013 Cumartesi

Postcrossing ve Müslüman Kimliğim

Postcrossing' devam! Bazen PTT sinirimi bozsa da yapacak bir şey yok... Geçen kayınpederim yolladı 3 tl almışlar bir karta! Adamlara işlerini bizim mi öğretmemiz gerekiyor?? neyse... Konumuz bu değil.

( Çok beğerek aldığım ve en çok favori olan kartım)


Şimdi bu organizasyon çok hoş ama ben kendimce şöyle düşünüyorum. " bu kartların temini, yazımı, postalanması için oldukça emek veriyorum. Tabi bir de para veriyorum. Öyleyse bunu daha anlamlı kılmalıyım. Yani sadece laylaylom modunda olmamalı. Bir Müslüman her daim ortam uygun oldukça tebliğ yapmalı."

Tabi küçücük kartla insanların din değiştirmesini beklemiyorum. Sadece bir soru işareti oluşturmak, belki bir ışık yakmak istiyorum o kadar. Ne mi yapıyorum?

Mesela ilk bebeğine hamile bir arkadaşa, kendi hamileliğimde Allah'ın yaratışına ne kadar hayran kaldığımı anlattım... O da cevap olarak "Allah'a şükrettiğini" yazdı.

ABD'li bir yaşlı teyzeye, kültürümüzde büyüklere saygıyı, kayınvalideme ANNE dediğimi anlattım. O da cevap olarak " Amerika'nın bu yönden çok eksik olduğunu" yazdı.

Bunun gibi ihtiyaca binaen, lafın arasında bir şeyler işte... Veya da iyi dilekler dilerken "Allah'a dua etmesini, ona sığınmasını" dilemek gibi...

Bazen de İLKDER diye bir vakıf var. Onun kartlarını temin ettim, onlardan yolluyorum.1. Kart: Gazze'de her çadıra bir keçi projesi. İnsanların o keçilerin sütü ile karnını doyurabilmesi için...

2. Kart: Gana'da su kuyusu açma...3. kart: Gazze'de İsrail tarafından tahrip edilmiş bölgenin ağaçlandırılması...

Tabi bunları ayrıntılı şekilde anlatıyorum kartta, buraya kısa yazdım.

Bir gün bir SİYONİST ile karşılaşır mıyım bilemiyorum ama şimdilik olumsuz bir dönüt almadım :)

İşte böyle... Madem ki emek harcıyorum, biraz da manevî tatmin sağlasın istedim...