1 Kasım 2011 Salı

İnsanlığımıza Saldıran Reklamlar

Reklam Ahlakı” diye bir kavram var mı bilmiyorum ama olmalı!

Bazı reklamlardaki söylemlerden son derece rahatsız oluyorum. Reklamın amacı ürünü tanıtmak, övmek, hatta baya bir abartarak allayıp pullamaktır. Bunu normal karşılarım elbet.

Ama VAHŞİ KAPİTALİZMi benimseyen tüccarlar ve onların reklam şirketleri daha da ileriye gidiyorlar. İnsanın ruhuna saldırıyorlar! İnsan nefsinin zayıf noktalarını kamçılayarak, insanî özelliklerimiz yerine hayvânî olanı seçmemizi dayatıyorlar.

Bunu yıllardır kapitalizmin kalbi olan AMERİKA ve diğer ecnebî markaları yapıyor zaten. Onların dini imanı para zaten, o yüzden çok da garip gelmiyordu bana bu. Somutlaştırırsak eğer; PEPSİ yıllardır DAHA FAZLASINI İSTE! Diye gazlı içecekle beraber gazı da veriyor bize! İnsanlara tatmin olmamayı, her zaman daha fazlasını istemeyi, günde 3-5 litre PEPSİ içmeyi telkin ediyor.

Bir diğer örnek de LORYAL ( L'oreal) ’in meşhur sloganı ÇÜNKÜ BEN BUNA DEĞERİM! Bu sloganın benim zihnimde canlandırdığı şu. Mesela küçük bir krem alacaksın 75 – 100 TL markası da LORYAL. Ahan da o an diyorsun ki “ Benim kadar özel bir insan, tabii ki de 75 tl lil krem kullanacak! Ben buna değerim! Benim tenim çok kıymetli? Vb. vb.” Adamlar böylece 30 TL lik malı 100TL ye kakalıyor. Bir de üstüne kadıncağız her kremi kullandığında, TVde her reklamı gördüğünde iyice havaya giriyor, kendisinin çok değerli olduğu hususunda. Yani bu marka üründen ziyade PSİKOLOJİK HAL pazarlıyor bence!

Gelelim zurnanın zırt dediği deliğe! Radyoda kulağımı tırmalayan BELLONA reklamına! DAHA AZIYLA YETİNMEYENLERE! Diyor reklamda! Peki sorarım size daha azıyla yetinmek kötü bir şey de, ben mi bilmiyorum? Yoksa bunlar yeni bir İNSANLIK ANLAYIŞI mı oluşturmaya çalışıyorlar. Bir de İDARE EDEMEM diye cırlayan bir kadın vardı bu firmanın reklamlarında (İSTİKBAL)!

Radyo reklamının sonunda bir kadın “ BELLONA BENİM HAKKIM!” diyor bir de üstüne üstlük. Tam bir kocaya çemkirme cümlesi! Kadınları fitliyor resmen bu reklam! Karı- koca ve her türlü kadın- erkek ilişkisinde feminist ötesi bir tutum benimseyen ben bile bu kadarını çoook fazla buluyorum.Bizim kültürümüzde ve dinimizde İDARE ETMEK, AZLA YETİNMEYİ BİLMEK büyük erdemlerdendir. Hatta sadece bizim dinimizde değil hemen hemen tüm dinlerde ortak paydadır bu! Çünkü insan ruhu bunu ister lakin nefsi istemez!

İnsan ruhu fakire yardım edince huzur bulur, israf ve şatafatta sıkılır, bunalır! İnsan nefsi ise harcadıkça harcamak ister. Eşyaya sahip oldukça haz duyar insan. Fakat HUZUR ve HAZ farklı kavramlardır.

BELLONA, AYAKKABI DÜNYASI gibi bu ülkenin bağrından kopmuş firmaların insan fıtratına saldıran, nefsi azgınlaştırmaya yönelik reklamları bana çok dokunuyor ve bu markalardan soğumama neden oluyor. Bu reklamlar bende ters etki yapıyor!

Gavur zaten gavurluğunun gereğini yapıyor da bizimkiler ne yapıyor? Acaba kendilerine dönüp sordular mı bu soruyu hiç? Para kazanmaksa mesele tüm yollar mübah mıdır?

Farkında olmasak da etraf EN İYİSİNİ HAKETTİĞİNİ iddia eden insanlarla dolu… Ve bu beraberinde pek çok sosyal ve ekonomik sorunu da barındırıyor ki bu ayrı bir yazı konusu.


Bülen Akyürek’in şu sözü cuk olacak buraya “ Huzur İslamda, konfor cennette!”.

Konforu “BİR de yetmez ÜÇ tane, ÜÇ de yetmez BEŞ tane…” şarkısıyla coşarak BELLONA’da arayanlara duyrulur!

10 yorum:

queen_ff dedi ki...

Off bu nasıl bir yazıdır..Ellerine sağlık.Tam geçen gün benimde farklı bir konuda dikkatimi çeken reklamlarla ilgili bende birkaç birşey söylemek istiyorum.
Bu dediklerin bence en masum ama bilinç altımızı tetikleyeni.Birde sapıklık boyutunda olanlar var.Of sinirlenmeye başlıyorum.
Şu aptal PENTİ reklamı mesela..Bu nedir ya porn filmimi çekiyorlar napıyolar belli değil.Ezik BERGÜZAR KOREL herhalde kocasının her bölümde onla bunla sapık hallerde dizi çekince 'Ay bende altında kalamam hemen sapık bir reklam filmi çekmeliyim' demiştir saf.Zaten firmanın daha önceden de HADİSE,başka dizide oynayan oyuncularla da aynı sapıklıkta reklamları olmuştu..Bu ne cesaret.
Daha o kadar çok örnek verebilirim ki! Mesela Mavi reklamları.Salak bir kız çıkıyor ve diyorki (tam anımsayamasam da) Mavi AMERİKALI diyormuş sevgilisi.AMERİKALI ne ya!!Tabii bunu derken kızın en müstehcen yerlerini çekiyor kamera.
Ve bu sapık reklamları evimizde ailemize,çocuklarımıza gözüne soka soka izlettiriyorlar.Ne kadar itiraz etsekte :((
Bende buna en yakın zamanda çözüm fikirleri istiyorum arkadaşlar ne yapabiliriz!!

nnn dedi ki...

tamamen haklısın QUEEN. senin dediğin ayrı bir yazı konusu! RTÜK e veya da direk firmalara bildirebiliriz aslında bu rahatsızlığımızı. Tüm firmaların mail adresleri var sonuçta... tabi bizi ne kadar takarlar tartışılır ama en azından birilerinin bundan rahatsızlık duyduğunu bilmeleri lazım!

pnr dedi ki...

sadece reklamlar olsa .. ya diziler filmler ? aile içi çarpık ilişkileri, gencecik kızların yaşadığı anlamsız hayatları ve buna benzer bir çok şeyi normal gibi gösteriyorlar. Zaman geçtikçe hepimiz kanıksıyoruz bunları.
Hatırlıyorumda zamanında dallas diye bir dizi vardı ( fiiiii tarihinde , malum yaşlıyız :D ) Asla seyretmemize izin yoktu, yanlış ilişkiler ve görüntüler var diye... Geçenlerde bir daha yayınlandı şöyle bir baktım da şimdiki dizi ve filmlerin yanında onlar gayet iyiymiş meğer.
Sonuç: seninde anlattığın gibi beynimize ve zihnimize, dinimizle , örfümüzle, adetlerimizle tamamen ters düşen şeyleri bi güzel yerleştiriyorlar.

Adsız dedi ki...

cok güzel bir yazi olmus. ben reklamlari öyle dinleyerek izlemem, reklam bitsinde hemen dizi baslasa diye bos bos reklami izlerim ama ne dedigini öyle pekte algilamam, x benimde hakkim x felan dediginde duyuyordum ama arkasinda noldugunu ve daha senin gibi ayrintili bir sekilde hic düsünmedim. senin yazini okudukca, aa evet hakattende öyle ya, ben niye fark etmedim dedim. süper bir konuyu kaleme almissin, tebrikler canim.

nnn dedi ki...

hatun: teşekkür ederim. biz farkına varmasak da bilinçaltımıza yerleşiyor bu mesajlar! daha bilinçli olmamız lazım!

nnn dedi ki...

PNR: çok doğru...dallas örneği mesela! ne yazık ki biz de razı geliyoruz buna. geçen yıl her hafta aşkı memnuyu şikayet mesajı yolluyordum RTÜKe... tabi çok az kişi yapıyor bunu. Çoğunluk ağzını açıp izliyor... bunların izlendiği evlerde nasıl çocuklar yetişecek bilmiyorum.......

fatma dedi ki...

mrb lar
gerçekten güzel bir yazı olmuş.beğenerek okudum.bende anne olduktan sonra butür şeyler dikkatimi dahada bir çeker oldu ve rahatsız edici..çözüme ulaşması dileğiyle inş.

nnn dedi ki...

fatma: anne olunca dünyadaki tehlikeler daha bir batıyor insanın gözüne gerçekten! Evlatlarımızı güzel yetiştirebilmek duasıyla...

Sitare dedi ki...

ah ne kadar haklısın ve ne güzel yazmışsın.facebookta paylaşıyorum hemen,insanlar okumalı.
queen sana da ayrıca bir katılıyorum bacım:)

nnn dedi ki...

sitare: MEDYA OKUR YAZARLIĞI diyorlar ya, onu yapmamız lazım işte... saf saf reklam izlemememiz gerek! beğenmene ve paylaşmana sevindim :)