25 Mart 2009 Çarşamba

Mutluluk ? & ! % ...


İnsanı mutlu eden nedir? Mutluluk, huzur nasıl bir haldir?
Yemek yapmak insanı mutlu eder mi? EVET BENİ MUTLU EDİYOR. Peki yemek yapmak insanı mutsuz eder mi? YİNE EVET BENİ MUTSUZ DA EDİYOR.

Uzmanlar insanı mutlu eden şeyleri açıkladı tatataam.... Böyle genel şeyler yoktur varsa bile çok azdır. Birşeyin insanı mutlu edip etmemesinde önemli olan ONA YÜKLEDİĞİ ANLAMDIR.

Yemek yapmak beni ( bazen) mutlu ediyor, çünkü: görevimi yaptığımı hissediyorum bu da içime huzur veriyor; şu hayatta ben de aha bunu yaptım diyebileceğim somut birşey ortaya çıkmış oluyor...

Yemek yapmak beni ( bazen) mutsuz ediyor, çünkü: Kendimi hizmetçi gibi hissediyorum kendi kendime ve eşime şunu soruyorum " Allah beni yemek yapsın, temizlik yapsın diye mi yarattı? Bu mu yani hayattaki gayem?"... Zaten bu modda olduğum zamanlar yemek yapmıyorum :)))

İki gündür mutlu modumdayım hatta bu gün ilk defa kurabiye yaptım, o kadar ki mutluyum yani :))

Manisa'da çektiğim bu resmi eklemişken bu mahalde bir örnek daha vereyim. Yılmaz bir kadın hakları savunucusu olarak hep şöyle düşünürdüm "Yazık şu kadınlara yaa kırk yılın başı bir pikniğe gitmişler orda bile hamur açıyolar, yok bulaşık yıkıyorlar, bir kafalarını kaldırıp etraflarına bakamıyorlar..." Bir gün arkadaşım bana dedi ki " Ama benim annem o halinden çok memnun, hiç şikayeti yok." TRİNK! Ben de jeton düştü. Hiç öyle düşünmemeiştim. Yukarıda anlattığımla aynı mantık. Benim için o iş bir DERT, ANGARYA ama o kadın için belki gayetten de ZEVKLİ. E öyleyse, eğer ki o kadın halinden memnunsa bize laf düşmez, Allah memnuniyetini arttırsın, nasıl mutluysa öyle yaşasın herkes!

2 yorum:

betul dedi ki...

Modern zaman kadınısın işte! Sen nereden bileceksin onların mutluluğunu? (derken kendime de hitap ediyorum) Yazık değil mi diyorum ben de. insan pikniğe gider de koşup eğleneceğine yahut gökyüzünü ve kırları seyredip tefekkür edeceğine, hamur mu pişirir??? Hayatın tadını böyle de çıkarabilenlere ne mutlu!

mandalina dedi ki...

"yapmak yedirmek, karnı doyan insanların memnuniyetini görmek" az şey mi? :) hem aç ayı oynamaz malum ;)
modern algıların kıskacında yorumluyoruz bizler de hayatı.ne kadar farklı olduğumuzu,dini hassasiyetlere, örfi geleneklere bağlı olduğumuzu düşünsek de bizler de çağımızın insanıyız ve gitgeller yaşıyoruz...